Masal Şehir Prag

Dubai’de Gezilecek Yerler
12 Eylül 2015
Ucuz Gezi Rehberi
3 Ocak 2017

Uzun sürededir Orta Avrupa turu yapmayı istiyordum.Avrupa turunda özellikle görmeyi,gezmeyi çok istediğim bir yer Prag.baktığım her blog sitesinde yada giden arkadaşlarımın anlatımında hep masal şehir olarak bahsedilmektediydi.Birde biz görelim şu masal şehri deyip, kendime Prag-Viyana-Bratislava-Budapeşte rotasını çizdim.

Uçak biletimi puanlarım ile pegasus’tan bedavaya getirdik.Zaten uçak bileti ile ilgili pek problemim olmuyor,mil puanlarım, kampanyalar vs.takipteyim.Uçak biletimizi aldıktan sonra gidilecek olan şehirlerde konaklama ve gezilecek noktaların haritalar ile belirlenme çalışmasından sonra ilk durağımız Prag’a uçuyoruz…

PRAG’TA ULAŞIM

Prag Havaalanı Vaclav Havel havalimanıdır..Burada 2 terminal olup,fazla büyük bir havalimanı olmamasına ramen,çok yoğun bir yerdir.Trustik anlamda çok ziyaretçi çekmekte.Prag havalimanı ile şehir merkezi arası yaklaşık 20 km olup, ulaşım açısından en ekonomik yöntem otobüs ile gitmektir.Hemen havaalanı önünde ve 15 dakikada bir seferi bulunan 510 numaralı kırmızı otobüsü kullanabilirsiniz.Tüm toplu taşıma araçlarında kullanılabilecek biletlerin fiyatları genel olarak şöyledir;30 dakikalık bilet 24 czk (Koruna),90 dakikalık bilet 32 Koruna,24 saatlik bilet 110 Koruna,3 günlük bilet 310 Koruna, 1aylık ise 670 Korunadır.0-6 yaş grubuna ise ücretsizdir. Biletler makinelerden,ulaşım ofislerinden, otobüs şoförlerinden,ve gişelerden alınabilir.Bileti aldıktan sonra aktif hale getirmelisiniz.

Not:1czk(koruna)=0,15 tl dir.100 czk=15 tl

ŞEHİR HAKKINDA

Prag(Çekçe Praha),Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir.Geçmişte Çekoslovakya’nın da başkentiydi.Orta Bohemia’da Vltava Nehri’nin üzerinde yer alır ve 1.5 milyon nüfusu vardır.Pragın en önemli özelliği ise II.Dünya savaşında zarar görmemesidir.Bu sbepten dolayıda birçok yer orijinal olup,tarihi ve ihtişamı ile çok sayıda turist çekmektedir.Prag için birçok isimler takılmıştır. Bunlar,Masal şehir-Altın şehir-Avrupa’nın kalbi gibidir.

Orta Avrupa’nın en büyük ve en önemli şehirlerinden biri olan Prag, dünyanın en ünlü turizm şehirlerinden. Öncelikle Prag, müthiş bir ortaçağ kenti.Ortaçağa tanıklık etmiş birçok şehirden farklıdır.Şehrin hemen ortasından,geçen Vltava Nehri ve tüm kenti gözatına almış gibi duran ihtişamlı Prag Kalesi,UNESCO tarafından koruma altına alınmış efsane eski şehir meydanı,barok ve gotik mimarinin en iyi örnekleri ile katedralleri bulunan Prag,mutlaka görülmesi gereken en güzel şehirlerden.

Prag yerel dili çekçe dir.Fakat hemen, hemen herkes İngilizce bilmektedir.Dil sorunu yaşamazsınız. Para birimleri czk.(Koruna) olup, birçok yerde Euro geçmektedir.Fakat Euro ile alışveriş biraz sıkıntılı olabiliyor.Fiyatlar yerel para birimi ile yazmakta,Euro verdiğinizde çok düşük kurdan hesap yapılıyor.Dikkat etmenizde fayda var.Yada gitmeden önce bulunduğunuz şehirde tahmini harcayacağınız kadar koruna yapmanızı tavsiye ederim.Ben öyle yaptım.Kredi kartı kullanımda sıkıntı yok.Güvenebilirsiniz.

PRAG’TA KONAKLAMA

Prag turistik bir şehir olduğu için konaklama konusunda zengin bir yer.Fakat popüler bir şehir olduğundan fiyatlar bir tık yüksek. Konaklama yapacağınız yeri önceden rezerve etmenizde fayda var.Aksi halde ya alternatifiniz azalır yada fiyatlar şişer.

Merkeze yakın Otel-Hostel bulmakta zorlanabilirsiniz.Zaten normalde merkez konaklama yerleri pahalı, bulabileceğiniz en iyi otel merkeze 1-3 km’alandadır.Prag küçük bir şehir konakladığınız yerin 1-3 hatta 5km’ye kadar olan uzaklığı sorun yapmayınız. Eski ve tarihi yapıları geze,geze merkeze gidebilir,şehri keşfedebilirsiniz.

Biz konaklamak için Colloseum oteli seçtik.Burası şehir merkezine 2km civarındadır.Fiyat olarak mayıs ayında 2 kişi gecelik 100-150 tl arasında değişmektedir.Kendi banyosu olan oda temiz ve kullanışlıdır.

Ayrıca bu fiyatlara kahvaltı dahil,fakat çok bir şey beklememek gerekir, Avrupa genelinde kahvaltı kültürü bize uymuyor.Nerde bizim serpme çeşit, çeşit kahvaltımız nerde bunların kahvaltıları.Doğru düzgün zeytin bile yok.(Zeytini çok severim)

PRAG’TA YEME İÇME

Yeme içme konusunda Prag’ta aç kalmayacağınızı düşünüyorum. Sabahları bulunduğunuz otelde cüzzi bir fiyata kahvaltı yapabilirsiniz (Kahvaltı dahil değilse),fakat genelde kızarmış ekmek-reçel-birkaç çeşit salam ile kahvaltı geçiştirilir.

Öğle yemekleri için Türk-yada arapların işletmeciliğini yaptığı dönercilerde ekmek arası yiyebilir, isterseniz çeklere özgü patates çorbası,soğan çorbası ile et yemeklerinde alabilirsiniz.Ana öğün sayılan öğle yemeklerinde ve aşırı özen gösterilen akşam yemeklerinde çorba mutlaka tüketiliyor.En çok sevilen ve tüketilen çorbaları sebze ağırlıklı olduğunu söyleyebiliriz.Özellikle patates ağırlıklı ve karışık bol sebzeli Bramboracka çorbası en sık tercih edilendir.

Akşam yemeklerinde ise yine helal ibareli yerlerden et yemekleri, pizza çeşitlerini deneyebilirsiniz.Prag’da dünyanın hemen her yerinde olduğu gibi Mc Donalds,Burger King gibi fast food ürünlerini bulmak mümkün.Aaa yok benim için farketmez yeme-içme sorunum yok ne olsa yerim derseniz çeklere özgü yemeklerin tadına bakabilirisiniz. Sizlere çeklere özgü bazı yemek çeşitleri;Kızarmış ördek-domuz biftek-domuz bacağı-kaz bacağı ve sosis kızartma.

Fiyatlar genel olarak Döner+kola  150czk (20-25tl ),Fast food menüler 200czk (30 tl) civarındadır.İyi bir restaurant’ta yiyeceğiniz yerel yemek,içeceğiniz kaliteli sayılabilecek bir kadeh şarap ile 500-700 czk (75-100 tl) tutacaktır.

Sizlere özellikle bahsedeceğim bir tat var;Tredelnik.Bir tür kek mi desem, tatlımı desem çözemediğim tredelnik harika.Bizim kokareç gibi sarılmış ve ateşte dönerek pişen ve içine nutella sürülen,tarçınlı harika bir tat.Fiyat 60 czk (7-8 lira civarı).Mutlaka tatmanızı öneriyorum.

PRAG’TA GEZİLECEK YERLER

Eski Şehir Meydanı-Old Town:Prag’ın en popüler en turistik yeridir.Burada bulunan Astronomik Saat,Belediye Sarayı,Tyn Kilisesi,Aziz Niklaus Kilisesi,Kinsky Sarayı ve Jan Hus Anıtı bulunmaktadır.Prag’ın fotoğraflarında, tanıtımlarında vs.gördüğümüz en önemli görülecek nokta.

Astronomik Saat:Her saat başı çan sesi ile birlikte ufak gösterilerin olduğu, binlerce kişi tarafından izlenen bu saatin ilginç birde hikayesi var.İnanışa göre 15.yy bir saat ustası olan Hanus bu saati yapar. Saat yapıldıktan sonra herkes bu saate bayılır. Hanus’tan saati nasıl yaptığı öğrenilmeye çalışılsa da Hanus bunu bir sır olarak saklar ve kimseye söylemez.Ancak o dönemin şehir yönetimi bu güzel saatin sadece kendilerinde olduğundan emin olmak isterler.Bu nedenle de saati yapan Hanus’un bu saatten başka yerde yapamasın diye gözlerini kör ederler. Gözleri kör edilen Hanus ise öç almak için saate zarar verir ve bu saat asla bir daha tamir edilemez.

16.yy da tamir etmeyi denerler fakat saat tekrar bozulmaya başlar ve zamanı yanlış gösterir.En son 1865 yılında saat işin ehlileri tarafından  bakımına sokulmuştur.Fakat 2.Dünya savaşında Almanlar tarafından saat tekrar ciddi darbeler almıştır ve eski haline döndürülememiştir.

Çanın çalması ile saatte bulunan figürler küçük bir gösteri yapar,bu figürlerin de saat kadar ilginç anlamı var;

Elinde Ayna Olan Figür;Kibir ve kendini beğenişi gösterir.

Altın Kesesi Olan Yahudi;Açgözlülük,para ve faizciliği.

Mandolin Çalan Osmanlı;Eğlence ve keyfi sembolize eder.

Çanı Çalan İskelet ise;Bunların hepsinin boş şeyler olduğu,ölümün gerçek olduğunu anlatmaktadır.

Prag Kalesi:Aziz Vitus kadetralinin, Kraliyet sarayı, Bazelikanın ve manastırın bulundu,şehrin en güzel görüntülerini alabileceğiniz yerdir. Üşenmeyin ve kaleye mutlaka çıkın.

Dans Eden Ev:Turistik olmayıp,ilginç mimarisi ile görülmesi gereken bir yapı olarak düşünüyoru.Adam bir bina yapmış,onu bile kullnıyorlar.Hiçbir özelliği olmayan bu binada ofisler ve bir restaurant bulunmakta.

Aziz Vitus Kadetrali:1350’li yıllarda yapılan kadetral bir çok,kral ve kraliçe için taç giydirme cenaze törenlerine ev sahipliği yapmıştır. Gotik yapıya sahip bu görkemlli yapı görülmesi gereken en önemli yapılardandır.

Wenceslas Meydanı:600 yıl önce IV.Charles zamanında at pazarı larak kullanılan meydana bağlı 750 metre uzunluğunda 60 metre genişliğinde olan bulvar vardır.Burası aynı anda yaklaşık 400-500 bin kişiyi rahatlıkla alabildiği bilinmekte olup,birçok organzasyona ev sahipliği yapmaktadır.

Karl Köprüsü:Kral IV.Karl tarafından 1350-1400 yılları arasında yaptırılan bu köprü 516 mt uzunluğunda,10 mt genişliğindedir.Köprü mala strana ve stare mesto yakalarını birbirine bağlamaktadır.Köprü üzerinde 30 heykel bulunmakta, bu heykellerden Aziz John Nepomuk heykeli,en ünlü olanıdır.Akşamları çeşitli sokak gösterileri olan bu köprü görülmesi gereken önemli eserlerdendir.

Petrin Tepesi:Prag kalesinden yakınında bulunan bu tepe 300 metre yüksekliğindedir.Tepede bir Gözlem Evi,Aynalar Labirenti,Strahov Manastırı bulunmaktadır.Giriş ücreti 70 koruna (10 tl)

PRAG’TA GECE HAYATI

Gece hayatı oldukça hareketlidir.Gece hayatının toplandığı yer eskişehirin bulunduğu yerdir.Barları,diskoları uygun fiyatladır. Avrupada en ucuza gece hayatı geçiebileceğiniz noktalardan biridir Prag.Burada size önerebileceğim birkaç mekan;

Cross Club:Prağ’ın en büyük clup’ı olan bu yer çok katlı ve herkatında farklı müzik tarzı olan bir mekan. Dizanyn olarak oldukça ilginç.Eski ve makine parçaları ile dizayn edilmiş bu mekanın bir benzerini Budapeştede görmüştüm.

Saszu:Önünde uzun kuyrukların olduğu,bir tür elit tabakanın takıldığı mekan.

Duplex:Sanırım 7 katlı bir mekandı ve gerçekten gidilmesi gereken bir mekan,Büyük pistleri var ve kaliteli müzikten hoşlananların uğrak yeri.

Fiyatlar çok uygun,sıkıntı yok kazıklanmazsınız,fakat Prag genelinde dilenci ve yankesici oldukça popüler, kafayı bulupta,sokaklarda gezerseniz heran çarpılabilirsiniz.Benden söylemesi dikkat edin.

Bu rotamızın ilk ayağı olan Prag ile ilgili izlenimlerim bu kadar,Prag keşfi için en az 2 gece olmalı.Burada geçirdiğimiz 2 gece 3 günden sonra Regiojet’ten 9€ aldığımız bilet ile rotamızı Viyana’ya çeviriyoruz.Viyana gezi notlarım çok yakında…

 

(Visited 801 times, 1 visits today)

4 Comments

 1. sohbet dedi ki:

  guzel paylasım

 2. Erdal Topal dedi ki:

  Teşekkür ederim.

 3. Ege dedi ki:

  Bu guzel yazi icin tesekkurler. Korunayi nerden alabiliriz. Genelde Cek’te bu konuda cok kaziklaniliyor diye okumustum.

  • Erdal Topal dedi ki:

   Merhaba;
   İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.Prag’ta yanınıza paranızı yüksek kurdan bozdurmak isteyen bazı kişiler yanaşabilir,kibarca reddedin.Astronomik saate yakın döviz büroları var güvenli gördüğünüz bir yerde yapabilirsiniz.Girmeden önce tabeladan alış fiyatına bakın ve bozduracağınız para karşılığını hesaplayın.Sonra girip parayı bozdurun…Sokakta bozdurmayın,dükkana girin…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Sağ tuş yasaklandı !