Pasaport Fiyatları 2020

Konsolosluklar ve Büyükelçilikler
7 Aralık 2019

Pasaport bulunduğu ülkeden başka bir ülkeye gidecek olanlara harç ve defter bedeli karşılığında yetkili kuruluşça verilen,yabancı ülke yetkililerinin incelemesinde geçerli olan belgedir. Pasaport’ta bulunan chip sayesinde yapmış olduğunuz deniz- hava- demiryolu ve karayolu dolaşımları hareketleriniz görülmektedir.

Türkiye’de bordo,yeşil ve gri pasaportlar İl ve İlçe Nüfus Müdürlükleri tarafından,yurt dışında ise dış temsilciliklerce verilirken,siyah pasaport verme yetkisi Dışişleri Bakanlığı’ndadır.Genel olarak kullanılan pasaport türü Bordo’dur.

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ PASAPORT TÜRLERİ

Pasaportlar 4 çeşittir.Umuma Mahsus, Hususi,Hizmet,Diplomatik…

Umumi Pasaport:Her vatandaşa verilebilir.KKTC ve Türkiye’de ikamet eden vatansızlara da verilir.

Hususi Pasaport:Devletin belli kademelerinde görev yapan kişi ve 1.derece yakınlarına verilir.

Hizmet Pasaportu:Hükümet yetkililerine verilir.

Diplomatik Pasaport:Sadece diplomatlara verilir.

 

Alttaki tabloda Pasaport harç ve defter bedeli fiyatları gösterilmekte olup bu fiyatlar her yılbaşında belli oranlarda değişmektedir.

 

2020 PASAPORT FİYATLARI

 

2020 Pasaport Fiyatları

01.06.2010 tarihinden itibaren umuma mahsus,hususi ya da hizmet Pasaportu almak isteyen başvuru sahipleri; Pasaport defter bedellerini “pasaport defter bedeli” adı altında, Harç bedelleri ise “Pasaport harç bedeli” adı altında,Maliye Bakanlığı’na bağlı il/ilçenin defterdarlık /mal müdürlüklerine, veznelerine veya Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi bulunan aşağıdaki bankalara yatırabilir.

 

Pasaport  Bedellerinin Tahsilinde Yetkili Bankalar;

Ziraat Bankası,Halk Bankası,İş Bankası,Yapı Kredi,Akbank, Vakıf Bank,Garanti Bankası, Şekerbank, Fortisbank, Türk Ekonomi Bankası, Finasbank,Denizbank,Tekstilbank, Anadolubank,Hsbc Bank,İng Bank, Alternatif Bank, Eurobank,Albaraka Türk,Turkısh Bank, Türkiye Finans Bankası,Bank Asya,Kuveyt Türk, Citibank,Turklandbank.

 

 

Almış olduğunuz dekontta mutlaka T.C kimlik numaranızın yazdığı, adınızın doğru olduğu ve mutlaka tahsil edilmiştir yazısı ile vezne görevlisinin ıslak imzasının olup olmadığını kontrol ediniz.

 

PASAPORT BAŞVURUSU

Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı pasaport alma hakkına sahiptir. (Mahkeme kararı ile bir engel yoksa) Tüm il merkezlerinde ve birçok ilçe merkezindeki nüfus müdürlüklerinde randevu ile başvuru yapılabilir.

bkz:https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/randevu-al

 

Randevu sonrası anlaşmalı bankalara veya ilgili vergi dairelerine harç yatırılır,emniyetteki başvuru işlemi 5-10 dakika sürer.Şahsen başvurulur. Umuma mahsus pasaport için; Nüfus cüzdanını aslı, varsa eski pasaportlar, harç makbuzu,2 adet biometrik fotoğraf yeterlidir. Ayrıca parmak izi alınır.

 

 

Pasaport Belgeleri bkz: https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/sss

 

Pasaport Talep Formları bkz: https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/pasaport-talep-formlari

 

PASAPORT ALMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Shengen ülkeleri enaz 6 aylık pasaport istedikleri için 6 aylık  pasaport almak pek mantıklı değildir.1 yıllık pasaport 6 ay sonra pek işe yarayacağı söylenemez.Mümkünse uzun süreli pasaport çıkarınız.

Shengen ülkeleri vize başvuru sırasında en az 6 ay geçerliliği olan, seyahat bitiş süresinden sonra en az 3 ay geçerliliği olan pasaport ister. Dolayısıyla kısa süreli pasaportlar sıkıntılıdır.

 

 

PASAPORT İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER

Pasaportunuzun sayfaları numaralıdır. Sayfa numaraları eksik olmaması gerekmektedir,bu sebepten dolayı kesinlikle sayfa kopartılmamalı. Pasaport ıslanmamalı ve üzerindeki chip’in bozulmaması için aşırı soğuk-sıcaktan kounmalıdır.Yıpranmış pasaportlar hem vize başvurularınızda hem de bazı ülkelere girerken sıkıntı çıkarabilir.

 

Bazı ülkeler pasaportunda bir ülkeye giriş olan şahısları ülkelerine almaz. Bu durumda pasaportun yenilenmesi gerekmektedir. (Sırbistan Kosova’yı tanımıyor ve bu ülkeye gireni almaz.)

Hiçbir sebeple eski pasaport atılmamalıdır.Yeni pasaportunuzu alırken sorulmaktadır.Yenileme sırasında zaten emniyet geçersizdir ibaresi vurulur yada  ve önemli sayfaları deler.

 

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl alınır?

25 yaş altındaki öğrencilere harç bedeli alınmadan Umumi Pasaport verilmesi 10 Şubat 2016 tarihinde Resmi gazetede yayınlandı ve yürürlüğe girdi.Sadece Pasaport defter bedeli karşılığında;öğrenci olup 25 yaşını doldurmamış  gençlere verilmesi kararlaştırıldı.

 

Harçsız Öğrenci Pasaportunu Alma Koşulları;

18 yaşından küçük öğrenciler (19’dan gün almamış olanlar) en fazla 5 yıllık alabilecek.

18 yaşını tamamlamış öğrencilere ise kalan öğrenim süresine veya 25 yaşını tamamlayacağı tarihe kadar geçerli olacak şekilde ücretsiz öğrenci pasaportu verilmektedir.

Yurtdışında öğrenci olan Türk vatandaşı öğrencilerin de bu pasaporttan alma hakları bulunuyor.

Ücretsiz öğrenci pasaportu almak için başvuruda öğrenci belgesi isteniyor.

Başvuruda 2 adet biometrik fotoğraf istenmekte.

Ücretsiz (harçsız) öğrenci pasaportu almak için pasaport defter bedelini (2020 yılındaki ücreti 160 TL) ödemeniz gerekiyor.

Not:18 yaş altı pasaport başvurularında ebeveynlerin imzası alındığından birlikte gitmelei gerekmektedir.(Hem anne,hemde baba)

 

Pasaport hakkında verdiğimiz bunca bilginin akabinde sizlere bir de pasaport tercüme hizmeti nereden alınır ondan bahsedelim. Aslında cevap çok kısa, Protranslate platformundan tabi ki…

 

NOT:KONU İLE İLGİLİ SORULARINIZI YORUM KISMINA YAZABİLİRSİNİZ…

 

 

(Visited 1.799 times, 1 visits today)

2 Comments

  1. Ekrem dedi ki:

    Bu sayfada backlink çalışması yapmak istiyoruz. Detaylar için marketing@protranslate.net adresine yazın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Sağ tuş yasaklandı !