Budapeşte Gezilecek Yerler

Vize İstemeyen Ülkeler Listesi
17 Mayıs 2017
Pegasus’ta Tüm Yurtdışı %40 İndirimli
18 Eylül 2017

Rotamızı Prag-Bratislava-Viyana ve Budapeşte olarak planladık.Bu yazımda Macaristan’ın başkenti olan ve birçok gezginin son dönemlerde popüler yeri olan Budapeşte hakkında bilgiler vereceğim. Rotomanın başlangıcı olan  Prag yazıma da göz atabilirsiniz.

İstanbul dan Budapeşte’ye çok uygun uçak bileti alabilirsiniz.Thy,Pegasus ile zaman, zaman 100-200 TL arası bilet bulmak mümkün.Uçuş ortalama 2,5 saat sürmektedir.

Not:Macaristan para birimi Macar Forinti dir.(Huf).Tüm Avrupa genelinde Euro kullanıldığı için kolay hesaplamanız açısından fiyatları Euro olarak yazacağım. Bilginize…

BUDAPEŞTE’DE ULAŞIM

Budapeşte,Ferenc Liszt havalimanı ile şehir merkezi arası 25 km olup, ulaşım olarak en uygunu 200 E otobüsüne binip,20-25 dakika sonra Kobanya Kispet durağında indikten sonra metro ile şehir merkezine gitmek.Fiyat olarak otobüs 1€ + metro 1€ ücrete mal olmaktadır. Havaalanından şehir merkezine Taxi ile ulaşmak isterseniz 25 € civarında bir ücret ödersiniz.

Budapeşte’de şehir içi ulaşımı metro,tramvay ve otobüslerle yapılıyor. Aktif olarak çalışan dört farklı metro hattı (Mavi, kırmızı, sarı ve yeşil) var ve bunların yeşili (Metro 4) hariç üçü merkezde Deák Ferenc tér durağında kesişiyor.Metro hafta içi ve hafta sonu sabah 04.30’dan gece 23.30’a kadar yoğun saatlerde ortalama 3-5 dakika aralıklarla faaliyet gösteriyor.Her metro durağı arası ortalama 2-3 dakika.Budapeşte metrosu hakkında daha detaylı bilgi için MetroBudapest (www.bkv.hu) internet sitesini inceleyebilirsiniz.

Gezmeyi,yürümeyi seviyorsanız metro ya gerek gerek yok.Tüm gezilecek noktalar birbirine yakın.Biz Budapeşte genelinde hiç metro-otobüs kullanmadık.Her yere yürüyerek gittik.İyikide yapmışız.Önerim Budapeşte sokaklarında kaybolun.Her yere yürüyerek gidin.

Budapeşte’de geçerli ulaşım fiyatları hakkında daha detaylı bilgi isteyenler Budapeşte Şehir İçi Ulaşım Bilet Fiyatları internet sitesini inceleyebilirler.

ŞEHİR HAKKINDA

Budapeşte, Macaristan’ın başkentidir. Tuna nehrinin iki yakasındaki Budin (Buda) ve Peşte’nin 17 Kasım 1873 yılında birleşmesiyle oluşmuş şehirdir.Eski yıllarda Tuna nehri Budin’i ve Peşte’ yi ayırmıştı.İki şehri birbirine bağlaması için 17 Kasım 1873 yılında Chain Köprüsü inşa edildi ve bu köprü iki şehri birbirine bağladı.

Kanuni Sultan Süleyman tarafından ilk olarak 1526’da fethedilen Budin ve Peşte,bir buçuk asırlık bir Türk hakimiyetinden sonra 1686’da elden çıkmıştır.Türk idaresi sırasında, Karadeniz üzerinden Tuna nehri yoluyla İstanbul’dan kolay ulaşılan bir beyler beyliği merkezi olduğundan dolayı kolayca Türkleşmişti. Ticaret yollarının birleştiği bir yerde bulunan Budin ve Peşte,bir taraftan zengin bir ticaret şehri görünümü alırken, Orta Avrupa şehrine bir Osmanlı yerleşim merkezi manzarası vermişti.1662 yılında burayı ziyaret eden Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde Budin ve Peşte’nin etraflı bir tasviri bulunmaktadır.

Evliya Çelebi,Buda’da 25 cami,47 mescit,12 medrese,16 mektep,2 hamam,8 kaplıca,9 han,1 saat kulesi ve 1 bedesten bulunduğunu bildirmektedir. Bunların çoğu bugün ayakta değildir. Sokullu Mustafa Paşanın yaptırdığı Mustafa Paşa Camii ve Türbesinin Mîmar Sinan’ın eseri olduğu bilinmektedir.

BUDAPEŞTE’DE KONAKLAMA

Budapeşte konaklama açısından çok zengin bir şehir.Merkeze yakın bir çok Hostel ve oteller mevcut.Konaklama için Chain köprüsü yakınlarında bir yer tutarsanız daha iyi olur.Bir çok yere yakınlığı ile biz Marco Polo Top Hosteli seçtik fiyat olarak 3 gece 2 kişi toplam 60€ civarında.Yani kişi başı günlük 10€

Biz özel odada kaldık Burada sadece yatakhane değil özel banyolu odalarda mevcut.Tesis tam bir sırt çantalı tesis. Tavsiye ederim.Bookingten diğer alternatiflere de göz atabilirsiniz. Hostel Chain köprüsüne yaklaşık 2 km civarında.

Konaklama için Peşte tarafını tercih etmelisiniz.Peşte tüm gezilecek yerlere daha yakın.Farklı fiyat ve konumda otelleri bulunan Budapeşte’ye  yoğun talep nedeni ile önceden rezervasyon yapmanızı öneririm.Mayıs aylarında bile tesisler %90 lık bir doluluk oranına sahip.

BUDAPEŞTE’DE YEME İÇME

Yeme içme konusunda Budapeştede aç kalacağınızı sanmıyorum.Hemen hemen tüm otel ve hostellerde sabah kahvaltıları yaklaşık 1,5€ ya verilmekte. Aaa bu arada kahvaltı dediysekte öyle Türk usülü Zeytini-peyniri çeşidi yok.Konsept belli.Salam-Sosis-Yumurta-İnce kıyılmış Kaşar-Marmelat ve Sallama çay.Bazı yerlerde zeytin-bal vs. verildiği bilinmekte.

Dilerseniz kahramanlar meydanına yakın Teréz krt.caddesi üzerinde Türk işletmeciliği olan mekanlarda Sabah kahvaltılarını ve diğer öğünlerini yiyebilirsiniz.Örnek:Bay döner

Öğlen ve akşam yemekleri için Teréz krt.caddesindeki Baydöner’e gidebilirisiniz. İsminin Baydöner olduğuna bakmayın,bildiğmiz Baydöner değil, çakma.Fakat harika Türk yemekleri mevcut.Çorbadan kebap’a kadar herşey mevcut.Fiyat olarak ise örnek verecek olursam çorba + 1tabağa pilav kebab + salata + kola 7-10€ civarında.Başka bir alernatifiniz ise MC.Donalds’lar.Buralarda Burger menü ise 4€.

BUDAPEŞTE’DE GEZİLECEK YERLER

Parlamento Binası:Bina; 1884-1902 yılları arasında inşaa edilmiş.268 metre uzunluğunda ve 96 metre yüksekliğindedir. İçerisinde 691 salonu ve her günü simgeleyen büyük/küçük 365 kulesi var.Budapeşte’nin silüeti haline gelmiştir.Harika mimari yapısına sahip olan Parlamento Binası,Avrupa’nın en güzel ve ihtişamlı binalarından birisi.Bildiğiniz üzere Budapeşte Buda ve Peşte olmak üzere iki yakadan oluşuyor.Buda tarafına geçip Tuna nehrinin kıyısında Parlamento Binası’nın eşsiz manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Fotoğraf sevenler için ise mükemmel Uzun Pozlama (Long Exposure) görüntüleri alınacağı yer.Binaya giriş ücreti ise 10€

Chain Bridge:Budapeşte’de 9 adet köprü bulunuyor.İlk yapılanı ve en meşhur olanı Chain Bridge.Aslanlı köprü de deniliyor. Köprünün ayaklarında aslanların bulunması bu ismi almasına neden olmuş.Köprünün bir de ilginç hikayesi var.Köprünün mimarı İngiliz William Clark köprü inşasını tamamladıktan sonra“Bu köprü kusursuz tamamlandı.Eğer bir kusur bulursanız intihar ederim”der. Macar bir çocuk aslanların dilinin olmadığını fark eder.Bunun üzerine Clark, intihar etmiştir.

Özellikle akşamları ışıklandırmasıyla harika bir görüntüye sahip olan Chain Bridge’nin üzerinde yürüyüş yapıp Buda kalesine geçmenizi tavsiye ediyorum.Ayrıca Buda ve Peşte tarafından harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Balıkçı Tabyası:Fisherman Bastion olarak bilinen yer Buda Kalesi’nin hemen yanında Matyas Kilisesi’nin önünde yer alıyor. Balıkçılar için inşa edilen bu bölgenin de çok güzel şehir manzarası mevcut.7 adet kuleden yer alan Fisherman’s Bastion, masalsı yapıtı ve manzarasıyla büyüleyici bir güzelliğe sahip.Buraları gezerken Osmanlı mimarisi dikkatinizi çekecektir.

Buda Kalesi:Şehrin kalesi olan bu yer bünyesinde kraliyet sarayınıda bulundurmakta. Peşte tarafından ihtişamlı duruşu ile sizi kendine çeken kaleye merdivenler ile yada tarihi füniküler ile çıkabilir,şehir manzarasının eşsiz fotoğraflarını çekebilirsiz.Şehri yukarıdan görmek isteyenlerin üşenmeden çıkması gereken bir tepe.

Kahramanlar Meydanı:Heroes Sqare olarak bilinen yer büyük elçilik ve konsoloslukların bulunduğu Andrassy caddesi sonunda bulumaktadır.Geniş bir alana sahip olan bu yerde Macarların savaş kahramanlarının heykelleri bulunmaktadır.Ortada ki yüksek kolonun üstünde Aziz Stephan’ın heykeli bulunmakta.Şehrin çeşitli etkinliklerinin yapıldı bu yer olmazsa olmazlardan.

Terör Müzesi:House of Terror binası kahramanlar meydanına giden cadde olan Andrassy caddesinde bulunmaktadır.Nazi döneminde işkence ve katliamlara evsahipliği yapmış olan bu mekan 2002 yılından sonra müze olarak halka açılmıştır.

Termal Kaplıca Szechenyi:Açık alana kurulmuş olan bu kaplıca Avrupa nın en büyük termalidir.ATATÜRK’ünde tercih ettiği bu kaplıcanın açık havada olması sebebi ile çok ilgi görmekte. Kışın karlı havada  güzel ve keyifli olan bu Kaplıcanın giriş ücreti ise günlük 15€

 

St.Stephen’s Basilica:Aziz Stephen Bazilikası,Budapeşte’nin en büyük kilisesi olarak şehirdeki en görkemli yapılarından. Macaristan’ın 9.5 tonluk en büyük kilise çanı da bazilikanın güney kulesinde yer almaktadır.Önceleri katedral olan kilise,Papa’nın emri ile bazilika statüsüne geçmiştir.

Rönesans tarzdaki iç dekorasyonu ile dönemin ihtişamını yansıtan bazilikada, Budapeşte’yi 365 basamak yukarıdan görme şansınız da var.Hangi gün gördüğümü hatırlamıyorum fakat bir düğün törenine denk geldim burada,Şehrin ileri gelenleri burada evleniyormuş.Bu muhteşem yapının da;Budapeşte’de görülmesi gereken yerlerden biri olarak düşünüyorum.

Estergon Kalesi:Budapeşte’nin 60 km kuzey batısında Tuna nehri kıyısında yer alan kale, Macaristan ve Osmanlı tarihinde büyük bir önem taşır. 13.yüzyıl başına tarihlenen kale, Macaristan’ın tarihinde inşa edilmiş ilk önemli yapılardan birisidir. 1241’deki Moğol istilasına kadar Macar Krallığı’nın idari ve dini merkezi olmuştur.Macar Kralı János Szapolyai’nin 1540 yılında ölümünün ardından Avusturyalılar ile Osmanlılar arasında Macaristan’ın yönetimi konusunda bir rekabet başladı.Daha önce Budin’i ve Peşte’yi fetheden Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman, 1543 yılı Nisan ayı sonlarında Edirne’den yola çıktı ve 29 Temmuz 1543’te ordusuyla Estergon Kalesi’ni kuşattı.

Estergon Kalesi,ilk defa 10 Ağustos 1543 tarihinde on iki günlük bir kuşatmanın sonunda Kanuni Sultan Süleyman komutasındaki Osmanlı ordusu tarafından zaptedildi.Kalenin bulunduğu bölge bir sancakbeyliği haline getirilerek Budin Beylerbeyliği’ne bağlandı. Budapeşte merkeze biraz uzak olması ve gezginlerin zamanının kısıtlılığından görülmeden dönülen bir yer.Tur şirketleri ile yapılan gezilerde ise extra ücretlendiği için gidilmemekte.

Yahudi Anıtı Ayakkabılar:Parlamento binasının hemen önünde Tuna nehrine bakan bu ayakkabılar,gerçek boyutlarda demir kalıplarla yapılmıştır.Anlamı ise acı ve bir okadar ilginç. 2.Dünya savaşında Nazi Amanyası tarafından öldürülen genci yaşlısı binlerce Yahudilerin ayakkabıları… Macaristan’daki Yahudilerin ölüm kamplarına trenlerle gönderilmesi zorlaşmıştı. Bu nedenle infazlar Yahudilerin bulunduğu yer olan Budapeşte’de gerçekleştirilmeye başlandı.Binlerce Yahudi 1944 sonu ve 1945 yılı başlarında dondurucu soğuğun yaşandığı kış gecelerinde ayakkabıları çıkartılarak Tuna Nehrine karşı kurşuna dizilmiş…Gceleri içine mum yakılan bu anıtı görmenizi tavsiye ederim.

Gidilip görülmesi gereken başlıca yerler bunlar.Budapeşte’de daha onlarca gezilecek nokta var,fakat daha uzun süre gerekli.

BUDAPEŞTE GECE HAYATI

Budapeşte gece hayatı oldukça hareketlidir. Tüm Avrupa yı gezmeme rağmen gece hayatı olarak en hareketli ve ilginç çok ucuz mekanları ile Budapeşte bana göre favori yerlerdendir. Tüm gün hareketli sokaklar akşam 22:00 sonra yerini çılgınca eğlenen gençlere bırakıyor. Budapeştede eğlence olarak en favori mekanlar ise;

İNSTANT:Budapeşte gece hayatı konusunda efsaneleşmiş bir yer. Instant’ın en güzel özelliği çok fazla odadan oluşuyor olması,ucuz alkol ve giriş ücretinin olmaması.Giriş katında sadece masa ve sandalyeler var.Arkadaşlarınızla oturup konuşabileceğiniz şekilde tasarlanmış. Alt katta 2 oda bulunmaktadır.Üst katta ise koridorlardan ulaşabilen büyük odalar var.Bu odaların birisinde sandalye ve masalar var.Müzikten sıkılanlar için dinlenme yeri diyebiliriz.Diğer odalar ise müzik tarzına göre club’a çevrilmiş.Pop müzikleri bir odada,Jazz farklı bir oda,canlı müzik ise farklı bir odada.herkese hitap ediyor.Ortamdan sıkıldınmı başka odaya gidip farklı tarz müzikle eğleniyorsun. Dekoru da bir okadar enterasan bir yer.Adam ne bulduysa dekor olarak koymuş mekana.

Adres:Akacfa utca,51

STUDİO CLUB:Burasıda Budapeştenin en iyi gece kulüpleri arasında gösterilmekte. Merkeze çok yakın olması ile tercih edilen bir mekan.Tuna nehrindeki ada üzerinde olan Gece Kulübü, elektronik müzik ve özel sahne şovları ile dikkat çekmekte. Diğer gece kulüplerine nazaran hafta içi bile full çeken bir mekan…Studio Club için dünyanın 3.büyük kulübüdür deniliyor.Hata sonları mekana 10.000 kişi civarı toplandığı bilinmektedir.

SZİMPLA KERT:Giriş ücreti bulunmayan bu mekan sıradışı dekoru ve ünü ile birçok tüm gençlerin uğrak yeri.Yıkık bir binada bulunan bu mekanda özel konserler ve etkinlikler düzenlenmektedir.Alt katında genellikle canlı müzik icra edilmekte. Oldukça ucuz bu mekana gitmelisiniz.

Mekanalarda ortalama fiyatlar ise Kola 1€-Bira 2€ -Viski 4€-Hambuger 3€-Tavuk, Ördek 5€-Salata 2€,menüler ise 7-10€ arasındadır.

Mekanların birçoğu Andrassy caddesi üzerindeki ara sokaklardadır.Mekan olarak en çok ilgimi çeken ve önereceğim yer ise Kert ve İnstant.

Bu rotamızın son durağı olan Budapeşte hakkında izlenimlerim bukadar. Budapeşte’nin tadına varabilmeniz için en az 3 geceye ihtiyaç duyulmakta.Burada geçirdiğimiz 3 geceden sonra yenirotalar’ın planları için ülkemize geri dönüyoruz…Yolunuz açık olsun…

 

(Visited 1.097 times, 1 visits today)

4 Comments

  1. K.Kaya dedi ki:

    Bir harika dostum. Bende gezdim herkese tavsiye ederim. Hee yettimi yetmedi bir kez daha gidicem 🙂

  2. Budapeşte dedi ki:

    Guzel yazi bilgilerle dolu. Burada gunluk sehir turu yapan lokal rehberler olarak herkesi burada gormek dilegiyle.
    Budapesteyi seveceginizden eminiz. budapestetur.com takimi 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Sağ tuş yasaklandı !