Karadağın Bodrumu Budva

Büyülü Kotor Fiyordu
18 Ağustos 2014
Osmanlı Kokulu Saraybosna
19 Ağustos 2014

Rotamızı Tiran-İşkodra ve Bar’dan sonra Adriyatik incisi Budva’ya çeviriyoruz.Evet sabah erken kalkıp kahvaltımızın ardından,Bar’dan Budva’ya gitmek için yol boyundan 30 dk.da bir geçen ve minübüs gibi heryerde duran otobüse biniyoruz.Bar-Budva arası 40 km ve otobüs yaklaşık 1 saatte gidiyor.Yollar çok sıkıntılı değil fakat,dur-kalk çok.Bar ve Budva arası otobüs ücreti 3€ ve bagaja valiz verirseniz extra 1€ ödüyorsunuz.Budva merkeze yaklaşırken o meşhur sv.Stefan yarımadası’nı görüyoruz.Yukarıdan harika bir manzara.

Sveti Stefan,Karadağ’ın ünlü turistik şehri Budva’nın yakınlarında yer alan bir yarım ada…

İçerisinde 100 kadar ev,3 kilisenin olduğu, dar bir berzah ile kıyıya bağlı olan Sveti Stefan Adası,19. yy’da 400 kadar kişinin yaşadığı bir yermiş.Etrafı surlarla çevrili ada, geçmişte Türklere ve karşı savunma ve sığınma yeri olarak hizmet vermiş.1960’lı yıllara kadar bir balıkçı köyü olarak gelmiş Eski Yugoslavya lideri Tito rejimi tarafından, adadaki köylüler karaya taşınarak;köy dünyanın elitlerinin özel tatil yerlerinden biri haline getirilmiş.60-80’li yıllar arasında Sofia Loren, Marliyn Monroe,Orson Welles,Kirk Douglas ve Liz Taylor gibi ünlülerin uğrak yeri olmuş.

 

1990’larda,Yugoslavya’nın bölünüp de Karadağ’ın ayrılmasıyla eski popüler günleri geride kalmış. Karadağ hükümetince eski parlak günlerini geri kazandırmak adına yeni bir proje olarak ada,Aman Resorts grubuna 30 yıllığına kiraya verilmiş.Uzun yıllar restorasyon gören ada bugün,50 odalı ve 8 süitli 5 yıldızlı bir otel olarak hizmet veriyor. Sveti Stefan Otel aralarında bir çok ünlünün olduğu pek çok kişiyi ağırlamış.

Günümüzde ada içerisini malesef yalnızca otel müşterisi gezebiliyor. Otel müşterisi olmayanların adaya girmesinin sadece 2 yolu var;ya adadaki bir restoran’dan rezervasyon yaptırması gerekiyor veya ada’da yaşayan biri tarafından davet alması  gerekiyor.Bunun dışında ada’ya ziyaretçi kabul edilmiyor.

KONAKLAMA

Budva otogarın’da gelen turistleri dört gözle bekleyen Sobeci’ler beklemektedir.Yani evlerini kiraya verenler.Yaz aylarında budva’da Hostel-apart-hotel’ler pahalı.Fiyatlar hostel olarak 35-40€ Fakat biz otogar’da ısrarla evini kiralamak isteyen biri ile 30€ ‘ya anlaştık (2kişilik).Kaldığımız yer sahille yaklaşık 700-800 mt ve kalacağımız yer pek hoşuma gitmedi açıkçası.Dediğim gibi yazın reserve yapmadan giderseniz ya pahalıya kalırsınız yada kötü yerlerde kalırsınız.Odamıza yerleştikten sona budva sahiline giderek etrafı gezdik.

ŞEHİR TURU

Budva;şehrinin bulunduğu bölge Karadağ turizminin merkezi konumundadır.Şehir 2,500 yıllık geçmişiyle Adriyatik Denizi kıyısındaki en eski yerleşim yerlerinden biridir. 1572 yılında Uluç Ali Paşa tarafından Venedikliler’den alınarak Türk topraklarına katılan Budva,Venedik ile 1573 yılında yapılan anlaşma ile tekrar bu ülkeye verilmiştir.

BUDVA GEZİLECEK YERLER

Old Town:Budva’nın sembollerinden biridir.Aslında bir ada üstüne kurulur ve zamanla bir kanal oluşarak yarımada halini almıştır. Araştırmalara göre Old Town 2500 yıllık bir yerdir ve Adriyatik Denizi kenarındaki en eski yerleşim yerlerinden biridir.

Old Town’u çevreleyen duvarların büyük bir kısmı hala görülebilir ve turistik hale gelmiştir. 1667 ve 1979 yıllarında meydana gelen depremlerden etkilenmiştir.Fakat sonrasında günümüzdeki haline kavuşturulmuştur.Günümüzde Old Town dar sokakları,meydanları, Orta Çağ’dan kalma duvar ve kuleleri ile bir labirent görünümü sunmaktadır. Budva gezilecek yerler listesindeki hemen hemen tüm önemli yapılar burada yer almaktadır.Günümüzde birçok binanın giriş katı sanat galerisi,kafe,butik ya da mağazaya dönüştürülmüştür.

Marina 

Budva Plajları

Sveti Stefan

Sveti Nikola Adası

Petrovac

Etnoğrafya Müzesi

Arkeoloji Müzesi

Dans Eden Kız Heykeli

Hisar (The Citadel)

Church of St Mary of Punta

Church of St Sabas the Sanctified

Church of the Holy TrinitY

Open Art Studio

Roman Necropolis

Hepsi harika yerler.Stari grad(eski şehir) mutlaka gezmelisiniz….

BUDVA YEME İÇME

Budva’da sabah kahvaltısı ile ilgili sıkıntı yok.Kahvaltı yapabileceğiniz bir çok mekan var.Fiyatlar ise mekana göre değişmekle beraber açık büfe kahvaltı 10 € civarı.Budva diğer şehirlere göre daha pahalı.Fakat sabahları burek, simit,poğoça+çay yada meyve suyu ile de geçiştirebilirsiniz.Maliyet olarak ta 3 € civarı oluyor.

Akşam yemekleri sıkıntılı;normal bir restaurant tarzı bir yerde balık+salata+içecek 25€ civarı.Et yemeklerine pek güven olmaz.Daha ekonomik olsun derseniz sahile giden yol üzerinde birçok köfteci, tavukçu mevcut.Ekmek arası köfte vb.5€.

BUDVA GECE HAYATI

Budva gece hayatı oldukça hareketli;geceleri stari grad ve sahil boyu dolaşan insanlar yada discoteka,bar tarzı yerlerde çılgınca eğlenenler. Akşamları sokaklarda çeşitli etkinlikler,sokak müzisyenleri,ressamlar ve ilginç kişilerin show’larını görmek mümkün.Budva bizim bodrum gibi.Stari grad ve etrafında dolaşmak istemeyip discoteka’ya gitmek isteyen arkadaşlara Trocadero veya Top Hill’i tavsiye ederim.Müthiş kaliteli yerler.Her akşam çeşitli etkinlik mevcut.Ücret olarak’ta alkolsüz içecek 3€,alkollü içecek 5€.Tek sıkıntı bar ve disco çalışanları kaba,artist…

Budva’da ilk gecenin sonunda yorgunluğumuzu atmak üzere pek beğenmediğimiz ve sırp bir aileden kiraladığımız odamıza gidiyoruz. Ertesi gün rotamızı Kotor’a çeviriyoruz.Yeni bir gün ve macera için Kotor yazımı göz atmanızı tavsiye ederim.Kotor  yazısı için tıklayınız…

 

(Visited 439 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Sağ tuş yasaklandı !