Hüzünler Şehri Mostar

Alperenler Tekkesi Blagay
20 Ağustos 2014
Tiran Gezilecek Yerler
22 Ağustos 2014

Mostar’ı keşfimiz Arnavutluk ve Karadağı gezdikten sonra Budva otobüs garından yola çıkıyoruz. Rotamın öncesi için ArnavutlukKaradağ gezi notlarımı inceliyebilirsiniz.

Budva otobüs garı,küçük ve enterasan bir yer.Aslında balkanlar’da gittiğim tüm otobüs garları aynı.Bilet gişesi, konsolosluk’taki gibi;görevli camekanın ardında ve seninle mikrafon’la konuşuyor.Bir soru sorayım diyorsun sanki vize görüşmesi.Pek sallamıyorlar müşteriyi. Bizim 2000 yılı öncesi resmi daireler gibi.Keyfe keder çalışıyorlar.

Otobüs garlarındaki tek güzel şey duvarda asılı büyük ekran tv de,oradan kalkan tüm otobüslerin gideceği yerler ve saatlerin yazması.Bazı garlar’da fiyatlarda açıkça yazıyor ekranda.Bizde saat 21:45 mostar otobüsüne 16,5 € karşılığı bilet alıyoruz ve otobüs kalkış saatini bekliyoruz.Budva’dan Mostar tarafına günde 2 otobüs gitmekte 1 tanesi saat 14:30 da Hırvatistan üzerinden (vize gerekli). Diğeri bizim bindiğimiz.Hırvat topraklarına girmeden sınır boyu giden (Vizesiz) Mutlaka dikkat edin…

AH ŞU SIRPLAR

Otobüsler eski 302-303 tarzı ve koltuk numarası diye birşey yok,kim nereyi kaparsa.Ve yola çıkıyoruz.Budva-Mostor arası 220 km civarı ve otobüs yaklaşık 5-6 saat’te gidiyor.(sınırda pasaport kontrolü var). Otobüste uyuya kalmışız ve saat 01:00 civarı Bosna sınırında uyanıyoruz.Otobüse binen polis pasaport kontrol diyor. Bende arkadaşıma ohhh be geldik kutsal topraklara,bak polise Boşnak yüzünde nur var.Kardeş,kardeş dememe kalmıyor,polis herkezin pasaportu geri verip bizim pasaportları geri vermiyor ve aşağı indiriyor bizi.Ey Allah polis boşnak değil sırpmış ve başlıyo işkence;

Niye gediniz-nereye gidiyorsunuz-kaç paranız var-rezervasyon var mı-geri dönüş biletiniz varmı?Gibi sorular soruyor. Herşeyimiz tam olduğunu görüyor fakat Sırp polis Türk düşmanlığından olsa gerek,tatmin olmayıp bahaneler arıyor ve bize Tiran’da havaalanında giriş mühürünüz yok.Nasıl giriş yaptınız diyor.Aslında mühür var fakat biraz silinik. İyiki mühür vurdurmuşuk Tiranda.Ama polis yok diyor.Sinir oldum.Sonra tamam varmış deyip ne iş yaptımızı ve personel kartımızı soruyor,bu arada sınırda sorgu 45 dakika oldu ve bütün otobüs bize bakıyor.Sırp polise biraz sert çıkışıp herşeyimizim tam olduğunu ve neden böyle yaptığı konusunda sitem ediyoruz ve final;biraz bağırınca polise ok deyip izin veriyor.Otobüs şöförüde sırp ve bize gıcık kapıyor.

Yolculuğumuza  devam edip saat 03:00 civarı otobüs duruyor ve Mostar’a geldiğimizi söyleyip bizi indiriyor.Mostar 500 mt ilerideymiş. Araç oraya girmiyormuş.Arkadaş 10-300-500 metre gidiyoruz ve ışık bile yok.Bir benzinci görüyor ve oradaki görevlilere Mostarı soruyoruz ve aldığımız cevapla şok oluyoruz. Mostar 5-6 km ileride.Şerefsiz söför çevre yolunda bırakmış.Hemen taxi çağırıp 10€ karşılığında Mostar’a gidiyoruz.Ve Mostarda’yız.Saat 04:00 civarı ve bütün apart-pansiyon-hostel’ler kapalı. Millet uyuyor.Hadi biraz turlayalım derken 2 köpek başlıyor bizi koşturmaya ve soluğu cami bahçesinde alıyoruz.

Bahçede yorgunluktan  uyuyakalmışız ve ezan sesi,sela veriliyor. Yanımıza gelen yaklaşık 10 kişilik bir cemaat hayırdır diyor ve bizde durumu anlatıyoruz.Adamlar müslüman olduğumuzu öğrenince bize bi hurmet bir saygı.Sabah namazını birlikte de kıldıktan sonra bize saatin erken olduğunu ve konaklama yerlerinin 8 de açılacağını söylüyorlar ve isterseniz camiyi kitlemeyelim 8-9’kada burada uyuyun diyorlar.Ahaha 3 saat cami uykusu süper…Saat sabah 9 civarı konaklayacağımız Pansion  lombrelle’ yı buluyouz.Burası mütevazi ve çok temiz bir pansion.Fiyat olarak gecelik 2 kişi 35€.Mostar köpüsüne 150 mt. Merkezi yer.Wireless tabikide free tüm kaldığımız yerlerde olduğu gibi.Hemen duş alıp üstümüzü değiştirdikten sonra başlıyoruz Mostar’ı keşfe;

Şehir Hakkında

Mostar, Bosna-Hersek’te Hersek bölgesinin en büyük şehri ve Bosna-Hersek Federasyonu’na bağlı Hersek-Neretva Kantonu’nun idarî merkezi olan şehir.Neretva Nehri’nin kıyısında yer alan Mostar, Hersek’in başkentidir. 105.000 nufuslu şehir, Bosna-Hersek’teki iç savaş sırasında büyük zarar gördü. Şehre ismini veren ünlü Mostar Köprüsü Hırvatlar tarafından yıkıldı.Savaş sırasında şehrin etnik yapısı değişti.Müslümanlar Mostar’ın doğusunda,Hırvatlar batısında yaşamaya başladı. Sırpların çoğu ise şehirden ayrıldı.

Savaştan sonra şehirde zarar gören binalar tamir, tarihi eserler restore edildi. Avrupa Birliği restorasyon çalışmaları için 15 milyon dolar harcadı.Bu arada yıkılan Mostar Köprüsü ABD,Türkiye, Hollanda,İtalya ve Hırvatistan’ın katkılarıyla Yapı Merkezi tarafından temel,beden duvarları ve zemini güçlendirilen köprü,ER-BU adlı diger bir Türk şirketi tarafından aslına uygun olarak yeniden inşa edildi.2005 tarihinde eski Mostar şehri UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine alındı.Kayseri ile, Mimar Sinan’ın Kayseri doğumlu olduğu için, kardeş şehir ilan edilmiştir…

Mostar Gezilecek Yerler

Mostar tarihi ve turistik olarak büyük öneme sahip bir yer olsa da genel olarak ufak bir şehir. Yapılacak günübirlik ya da tek gece konaklamalı bir Mostar gezisi ile şehirde yer alan tüm yerleri görmek mümkün. Gelelim Mostar’da yer alan en önemli gezi noktalarına.

Mostar Köprüsü

Mostar Köprüsü,Mostar başta olmak üzere Bosna Hersek’in simge yapılarından biridir.Neretva Nehri üzerine kurulu olan Mostar Köprüsü, 1566 yılında Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından yapılmış. 29 metre uzunluğunda ve 5.5 metre enindedir.1993 yılında Bosna Hersek‘te gerçekleşen savaş sırasında Hırvat topçu ateşi ile yıkılmıştır. Bosna’da savaş dönemi yaşanan acıların önemli bir simgesi olan köprünün yıkılışı şehrin tarihinde büyük öneme sahiptir.

Karagöz Bey Camii

Karagöz Bey Camii (Karagoz Begova Dzamija),1557 yılında inşa edilmiştir. Nakışlı kubbesi ve yüksek minaresi ile tanınan bu güzel eser Mimar Sinan tarafından yapılmıştır.1993 yılında savaşta yıkılmış olup daha sonra tekrar yapılmıştır.Cami girişinde bulunan büyük fotoğrafta yıkılmış halini görebilirsiniz.

Koski Mehmet Paşa Camii

Mostar’daki en büyük ikinci cami olan Koski Mehmet Paşa Cami 1618 yılında tamamlanmıştır.12,5 x 12,5 metre ölçüsünde olan Karagöz Bey Cami’ne benzer fakat ondan biraz küçüktür. Yerleşim yeri eşsiz bir manzaraya sahiptir.Bu cami de savaşta zarar görmüş fakat şimdi tekrar inşa edilmiştir.Minaresine çıkıp manzarayı fotoğraflamalısınız.

Bakırcılar Çarşısı

Neretva Nehri’nin sol tarafında yer alan Bakırcılar Çarşısı ehrin önemli bölümlerindendir.Eski zamanlarda bakırcıların,terzilerin ve tabakçıların bulunduğu yer günümüzde hediyelik eşya dükkanlarına ev sahipliği yapıyor.

Müslüm Bey Konağı

Mostar’daki Osmanlı dönemi eserlerinden en güzellerinden biridir.Türk ve din motiflerini birleştirerek tüccarlar ve arazi sahipleri için inşa edilmiştir. Günümüzde halen konaklamalar için kullanılan bu konak en çok ziyaret edilen noktalardandır.

Biscevica Evi

Türk Evi ya da orijinal adı ile Biscevica Kuca;Türk döneminden kalma en güzel korunmuş yapıtlardandır. Kuca 18.yüzyılın sonlarına doğru inşa edilmiştir.Ev kadınları erkeklerin bakışlarından korumak için yapılan yüksek duvarlarla çevrilidir.İçinde erkekleri kadınlardan ayıran özel bir kısım vardır.

Eski Köprü Müzesi

Eski Köprü Müzesi,eski şehir merkezinde yer alır.Müze,Mostar Köprüsü’nün yeniden yapımının 2.yılını kutlamak için 2006 yılında yaptırılmıştır.Bu taş köprünün inşası ve Eski Köprü’nün temelinden önceki iki tahta köprünün kalıntılarıdır.Eski Köprüye,zarar görmüş kulelere ve restorasyon çalışmalarına ithaf edilmiş fotoğraflar vardır.

Tara Kulesi

Neretva nehrinin sol kıyısında yer alan Tara Kulesi tarih boyunca barut ve cephanelik kulesi gibi amaçlarla kullanılmıştır.3 metre kalınlığında duvarlara sahip olan Tara Kulesi,1878 yılında Avusturya,Macaristan işgali ile işlevini yitirmiştir.

Saat Kulesi

Saat Kulesi (Sahat Kula), ehrin tarihi yapıları arasında yer alıyor.1636 tarihli bir belgede çok daha önceden yapıldığından bahsedilen kulenin temeli 3.5 metre kare,yüksekliği ise 15 metredir.Saat Kulesi’nde yer alan 250 kiloluk çan,1838 yılında,Hırvatistan ’dan Hersek veziri Ali Paşa Rizvanbegoviç tarafından istenmiştir.

Hersek Tarih Müzesi

Müze Mostar’da yer alan bir diğer önemli müzedir.Mostar tarihi ile ilgili çeşitli fotoğrafların görülebileceği müze de ayrıca Tito’nun uzay eski dış işleri bakanı olarak hizmet ederken gösterildiği küçük bir sergi de vardır. Müzede Eski Köprü’nün yakın tarihi de güzel bir video ile gösterilir.

Mostar Yeme İçme

Mostar’da sabah kahavaltısı veren çeşitli yerler bulunmakta, köprü yakınındaki yerlerde 5-6 € karşılığında fix menü kahvaltı mevcut.Dilerseniz buraların meşhur böreği-poğaca’sı eşliğinde Türk çayınızı yudumlayabilirsiniz.Fiyat 1,5€ (Börek+Çay).

Öğle akşam yemeklerini ise Misal isimli helal kesim yemekleri sunumu yapan restaurant’ta cevapcici dedikleri bizim inegöl tarzı köfte’den 3€’ya  yiyebilisiniz.Köftede köfte yani. Sunumu harika.

Mostar Gece Hayatı

Mostar’da gece hayatı çok iyi,ufak ufak cafe ve barlar-diskolar mevcut.Mostar köprüsünün diğer tarafında yaşayan Hırvatların da olduğu yerlerde alkollü içecekler ve barlar,diskolar mevcut. Özellikle Pink Panther.Mostar gençleri yaşanan hüzünlü ve zor günlerin inadına ve şimdiki hallerinin kıymetini bilerek eğlenmeyi ve relax hayatı çok seviyor..Köprü çevresinde içecek tüketip köprü manzarasını izlemek büyük keyif.Mostar’da insanların tavır,davranış ve Türk halkını çok sevmesi dikkatimizden kaçmıyor. Sevdim burasını…

Mostar’a 2 gün ayırdık.İlk günün ardından yarın tekrar Mostar sınırlarında bulunacağız ve rotomızı Blagaj tekkesine  çevireceğiz…

Blagaj gezi notlarım için tıklayınız…

(Visited 563 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Sağ tuş yasaklandı !