Güzel Atlar Ülkesi Kapadokya

Çocuklara Pegasusta %50 İndirim
20 Nisan 2017
Pegasus’ta 2017-2018 Kış Sezonu Açıldı
15 Mayıs 2017

Kapadokya Ulaşım

Bu rotamı Bursa’dan-Konya-Kapodokya-Kayseri olarak planladık ve ailece düştük yollara.Bu yazımda Kapadokya hakkında bilgiler vereceğim.Rotamın öncesine Konya-diğer kısmına ise Kayseri yazımdan ulaşabilirsiniz. Kapadokya’ya Uçakla gelecekler Nevşehir havaalanından yada Kayseri havaalanı üzerinden gidebilirsiniz.Genelde Kayseri uçuşları daha uygun olduğundan bu hat üzerinden gelinmekte.Zaman,zaman uçuş kampanyalarını takip etmekte fayda var..Uygun uçak bileti için plusfly.com’dan arama yapabilirsiniz.

Konaklama

Kapadokya’da konaklama için birçok alternatif mevcut.İster konak,İster otel,isterseniz mağara otelde konaklama imkanınız bulunmaktadır. Fiyatlar ise gecelik kişi başı ortalama 100TL civarındadır.Kapodokyada nerede konaklama yapılır diye sorarsanız;bence en iyi bölge Göreme. Çünkü bölgenin tam ortasında kalıyor ve tüm gezilecek yerlere yakın.Biz konaklama için Göreme Alaturka House’u seçtik.Aile odası gecelik 200TL civarı olup,dönemsel değişmektedir. Tavsiye ederim. Mükemmel bir kahvaltısı var.(Fiyatlar kahvaltı dahil)

Yeme-İçme

Bölge turistik olması sebebi ile yeme-içme bakımından zengin.Alternatifi bol.Herhangi bir mekan önermeyeceğim.İster pide ve çeşitlerini yiyin,isterseniz meşhur testi kebapının sunumuna kanın…Dilerseniz kayseriye geçip,eşsiz mantısı ile ziyafet çekin.Fiyatlar ortanın bir tık üstünde.Testi kebabı 1 kişi 26-35 TL arası.Mantı ise 17TL civarındadır.

Kapadokya Hakkında

Burası 60 milyon yıl öncesi Erciyes-Hasandağ ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu tabakaların,yağmur ve rüzgar gibi tabiat olaylarının aşındırması ve şekil vermesi ile ortaya çıkmıştır.İnsan yerleşimi Paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. Hititler’in yaşadığı topraklar daha sonraki dönemlerde Hristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuştur.Kayalara oyulan evler ve kiliseler,bölgeyi Roma İmparatorluğu’nun baskısından kaçan Hıristiyanlar için devasa bir sığınak haline getirmiştir.Günümüzde ise, Kapadokya olarak adlandırılan bölge,coğrafi oluşumlarının 250 km2′ lik bir alanda yoğunlaşmış,başta Nevşehir olmak üzere Kırşehir, Niğde,Aksaray ve Kayseri illerine yayılmış bir bölgedir.En çok ziyaret edilen bölgeler ise;Uçhisar, Göreme, Avanos,Ürgüp,Derinkuyu,Kaymaklı ve Ihlara’ dır.

1.Göreme Açık Hava Müzesi

Müze, MS.4. yüzyıldan 13.yüzyıla kadar yoğun bir şekilde manastır hayatının yaşandığı yer, görmeye fazlasıyla değer bir kaya yerleşim yerlerinden bir tanesi. Göreme,bence Kapadokya gezinizin başlangıç noktası olmalı.3 tarafı kayalıklar ve peri bacalarıyla çevrili olan Göreme, büyüleyici mimarileriyle dikkat çeken pek çok kiliseye ve manastıra ev sahipliği yapıyor.Kiliseler,şapeller,ve yemekhaneler derken hemen,hemen her kayanın içinde karşınıza çıkan tarihi yapılar sizi kimi zaman girintili çıkıntılı,çoğu zamansa büyüleyici boyutlara taşıyor.Buraya müzekart ile girebilirsiniz.

2.Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi

Kapadokya Sanat Tarih Müzesi, Kapadokya’ya kültür gezileri yapan kültür dostlarının vazgeçilmez mekanlarının başında geliyor.150 yıllık tarihi konak, Türkiye’de açılan ilk özel el yapımı Bebek Müzesi olarak hizmet veriyor.Kültür Bakanlığı’nın yaptığı değerlendirme sonucunda “Kültür Bakanlığı’na bağlı Özel Müze” statüsünü almış.Giriş ücreti 10TL

3.Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi Kapadokya’nın zirvesi, en güzel manzaraya sahip noktalarından bir tanesi.Kale 1000 yıldan fazla süre boyunca kullanılmış. Hatta 1950’li yıllara kadar insanlar kale içine oyulmuş odalarda yaşarmış. Bölgeye çok hakim bir noktada bulunduğu için stratejik açıdan önemi büyük. Kalenin tünellerle bölgenin değişik noktalarına bağlandığı da söylenir ama bu tünellerle ilgili henüz herhangi bir ize rastlanmamış.

4.Güvercinlik Vadisi

4100 metre uzunluğunda ve Kapadokya’nın en uzun vadilerinden biri olan vadidir.Vadinin Batı tarafında,Uçhisar Kalesi bulunuyor. Zaten ilk önce kaleye çıkın;Kaleden inerken yol ayrımını göreceksiniz. Vadiye adını veren güvercinlikler ise,vadinin doğu tarafında bulunuyor. Vadinin tabanında yürüyüş sırasında terk edilmiş olan güvercinlikler, yüzyıllardır güvercinlere ev sahipliği yapmış.Üzüm bağlarında ve bahçelerinde toprağın verimini arttırmak için güvercin gübresi kullanılmış.Giriş Ücretsizdir.

5.Avanos

Kapadokya gezinizin olmaza olmaz yerlerden biri hiç şüphesiz Avanostur. Avanos’ta binlerce yıldır süre gelen bir kültürle tanışacak ve belki de kendiniz deneyimleyerek bu kültürün bir parçası olacaksınız.Çanak-çömlek yapımı ve halıcılık kültürünün merkezi olan Avanos’da hem bu işi ustalarından öğrenebilir,hem de sevdiklerinize hediyelikler alabilirsiniz. Chez Galip Saç müzesine girip binlerce saç örneğini görebilirsiniz.Buranın birde hikayesi var,müze sahibinden dinleyebilirsiniz.En azından Avanos’ta çamurla oynamanın zevki,insanın tüm stresini atmak için birebir.Üstelik 10TL

6.Ortahisar

Kapadokya rotanıza ekleyebileceğiniz bir başka bölge de Ortahisar. Kapadokya’nın mucizelerine yakından şahit olabilirsiniz burada.Ortahisar’da yer alan heybetli kaleleri mutlaka görmelisiniz.Seyahatiniz sırasında binlerce yıldır tüm ihtişamıyla ayakta duran Ortahisar Kalesi,sizi de etkisi altına alacak.

7.Ürgüp

Kapadokyanın simgesi Ürgüp (Üçgüzeller),Kapadokya’nın en hareketli ve en kalabalık bölgesi olarak dikkat çekiyor.Kapadokya gecelerinde keyifli vakitler geçirebileceğiniz pek çok mekan da yer alan Ürgüp’te; meşhur Asmalı Konak’ı ve Temenni Tepesi’ni mutlaka görmelisiniz.Hatta Temenni Tepesi’nde eşsiz manzaraya karşı,kumda pişen bir Türk kahvesi keyfi yapmadan dönmeyin.

8.Ürgüp Temenni Tepesi

Temenni Anıt Mezarı 1288 yılında, Kılıçarslan için yaptırılmıştır.Anıt Mezar Ürgüp‘ün merkezinde yer alan Kadıkalesi’nin en yüksek noktasındadır.Anıt Mezara 700 m.uzunluğundaki tünel kullanılarak ulaşılmaktadır.Şu an bu tünelin ziyaretçilere bir kısmı açık durumdadır.Anıt Mezar,Anadolu’da bir dönem en zengin kütüphane olması ile önemlidir.Mutlaka görülmesi gereken bir yer…

9.Kızıl Çukur

Kapadokya bölgesinin merkezinde ve Göreme Açık Hava Müzesi’ne 3 km, Ürgüp’e 5 km, Ortahisar’a 2 km, Çavuşin’e ise yalnızca 1 km mesafede bulunuyor.Bitki örtüsü, doğal kaya oluşumları ve renkleriyle Kızılçukur Vadisi; Kapadokya bölgesinin önemli turizm merkezlerinden biri. Bölgede nadir bulunan kızıl-tüf-kaya oluşumlarının çoğunu içerisinde bulunduran ve güneşin batışıyla iyice kızıla bürünen vadi,gün batımını seyretmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin sık sık ziyaret ettiği eşsiz bir manzara sunuyor.Buraya genelde atlarla turlar yapılmaktadır.Fiyatı 1saat 100 TL

10.Derinkuyu Yeraltı şehri

Kapadokya’nın 36 yeraltı şehri arasında en büyük yeraltı şehri olan Derinkuyu yeraltı şehri 1963 yılında tesadüfen bulunmuş ve 1967 yılında turizme açılmış olup,Toplam 12 kattan oluşan Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin günümüzde 8 katını gezme şansımız var.Diğer katlar kapalı.Yeraltı’nda yakın zamana kadar faal olan dünyanın en eski akıl hastanesi bulunuyor.Birde kaymaklı yeraltışehri var orayıda mutlaka gezmenizi tavsiye ederim…Müze kart geçerlidir.

11.Ihlara Vadisi

Kapadokya gezisi sırasında en etkileyici yerlerden biri de hiç şüphesiz Ihlara Vadisi.Göreme’ye 100 km mesafede bulunan Ihlara Vadisi, dünyanın en büyük 2.kanyonu olma özelliği taşıyor.Ihlara,gerçekten de doğanın mucizesi diyebileceğimiz türden bir yer.Vadi,sayısız kilise ve manastırı da ev sahipliği yapıyor. Melendiz Çayı’nın kenarında yürümek ise insana ayrı bir huzur ve keyif veriyor.Ihlara Vadisi,14 km’lik uzunluğa ve yer yer 100 metreyi bulan derinliğe sahip.Buraya da müze kart ile giriş yapabilirsiniz.

12.Balon Turu

Kapadokya’da balon turu olmazsa olmazdan;fakat bildiğiniz üzere fiyatlar pahalı,Tur düzenleyen birçok firma var.Ortalama fiyat 300 TL civarında.Pazarlık mümkün.Tabiki fiyatın yüksek olması aslına bakarsanız normal,1 balon uçuşu için ekip çalışması yapılmakta.Bu organizasyon için enaz 10 kişilik bir ekip sabah 6 civarı uçuş noktalarına gitmekte ve balon inene kadar süreci takip etmektedir.Maliyet yüksek yani…Ama değer …

Kapadokyuanın eşsiz güzellikleri gezmek,görmek için en az 2 güne ihtiyaç var.3 Gün olursa rahat,rahat huzurla bir tur yapmış olursunuz.Biz kapadokyada geçirdiğimiz 3 güzel geceden sonra rotamızı Kayseriye çeviriyoruz.Yenirotalar da buluşmak üzere sevgilerimle…

 

 

Kaydet

Kaydet

(Visited 501 times, 1 visits today)

4 Comments

  1. Ilker Oguz dedi ki:

    Kapadokya’ya ve o bölgedeki diğer köylere gezi yapmayı düşünüyordum , bu faydalı bilgiler için çok teşekkürler , daha güzel anlatılamazdı , tüm görülmesi gereken güzellikleri sade ve anlaşılır bir dille anlatmışsınız hocam..Takip etmeye devam edicem bir sonraki gezilerim için bu sayfada herşeyi bulabilceğimi düşünüyorum..İyi Çalışmalar..

  2. Ömer Can dedi ki:

    Hocam amsterdam yazinizida okudum hem yurt içi hem yurt dişı için kesinlikle cok faydali bilgiler mevcut; rota olusturmak yada şehir hakkinda izlenim olusturmak icin sitenizin büyük faydasi var.Batum yazinizida merakla bekliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Sağ tuş yasaklandı !