En Kolay Oturma İzni Veren Ülkeler

Pegasus’ta Tüm Yurtdışı %40 İndirimli
18 Eylül 2017
Helikopter Turu ve Kiralama
8 Nisan 2018

Ulaşım alternatiflerinin çoğalması,kolaylığı ve ucuzlaması ile yurtdışı seyahatleri çoğaldı. Birçok gezi grupları ve blog siteler oluşturuldu.Dolayısı ile gezmeye çıkıp  gezdikleri,gördükleri yerleri çok beğenip orada yaşama hayali kuranların ve ciddi olarak araştırma yapanların sayısı son dönemlerde oldukça arttı. Sanırım özellikle gençlerin  son zamanlarda Türkiye’nin siyasi çalkantılarından dolayı, güvensiz olarak gördükleri  Türkiye den ayrılıp,Avrupa ülkesinde yaşamaya karar vermeleridir.

Peki hangi Avrupa ülkerinde oturma izni alabilmek için hangi şartları yerine getirmemiz gerekiyor? Ne kadar paranız olmalı..?

İşte en kolay oturma izni veren ülkeler!

Henley and Partners ismindeki vatandaşlık danışmanlığı firması yaşam kalitesi, pasaport değeri vb. kriterlere bakarak Avrupa ülkelerini inceledi ve sıralama yaptı. İşte en ucuz ve kolay alınabilen oturma vizesine sahip AB ülkeleri.

1- ALMANYA

250 bin euro yatırımla bir iş kurarak Alman vatandaşlarına istihdam sağlayanlara önce oturum, sonra vatandaş olma fırsatı sunuluyor.

 

 

2-AMERİKA

500.bin Dolar yatırım yapan veya 1 milyon Dolar sermayeli şirket kuranlara süresiz oturum hakkı veriliyor. Yatırımından 5 yıl sonra ise vatandaşlığa geçme hakkı tanınmaktadır.(Amerikan hükemetinin belirlediği bölgelerde)

 

 

3-DOMİNİK CUMHURİYETİ

En az 200 bin dolar’lık bir yatırım veya 100 bin dolar hibe edilmesi gerekmektedir.

 

 

4 – İSPANYA

İspanya’da 160 bin euro’luk konut alan yabancılar oturma izninin ve vizesiz seyahat hakkının sahibi olacak. İspanya’da oturmak için bir diğer yolda 2 milyon euro ödeyip devlet tahviline girmek ve oturulduğu süre boyunca bunu muhafaza etmek.

 

 

5-İRLANDA

İrlanda’da 400 bin euro değerinde gayrimenkul alanlar, oturma iznine sahip oluyor.

 

 

6 – LETONYA

Letonya’da geçici oturma izni alabilmek için 250 bin euro değerinde bir mülk satın almak gerekli.Ancak bununla da bitmiyor ve yüzde 5 vergi ödemek gerekiyor.

 

7 – MAKEDONYA

Makedonya’da iki fırsat birden var. 40 bin euroluk gayrimenkul satın alan yabancılar bir yıllık oturma iznine, 400 bin euroluk yatırım yapan iş adamları da vatandaşlık hakkına kavuşuyor.

 

 

8 – MALTA

275 bin euro tutarında bir gayrimenkul almanızda ise oturma izni alabiliyorsnuz. Malta, kalıcı oturma izni alanlara yüzde 15 vergi uyguluyor.

 

 

9 – PORTEKİZ

Portekiz oturma iznini birkaç yöntemle veriyor.10 kişiye istihdam sağlayacak bir iş kuracaksın yada,Portekiz bankasına 1 milyon euro yatırarak ya da 500 bin euro ödeyip ev alarak da oturma izni vermektedir.

 

 

10-UKRAYNA

100 Bin dolar sermayeli iş kurup,hesabında bu miktar kadar para bulundurmanız halinde ukrayna süresiz oturum izni vermektedir.

 

 

11-URUGUAY

Refah düzeyi yüksek olan ülkelerden biride Uruguay,burada aylık 1.200 dolar kazancı olan kişilere 3 yıllık geçici oturum izni ve vatandaşlık verilmektedir.

 

 

12- YUNANİSTAN

Yunanistan’da D tipi olarak bilinen vizeyi aldıktan sonra bir adım daha var. Yatırımcılar 250 bin euro değerinde gayri menkul alarak Yunanistan oturma izni almaya hak kazanabiliyor.

 

 

Türkiye de; yabancı ülke vatandaşlarına çeşitli yollarla oturma izni ve vatandaşlık imkânı sağlıyor. Resmi Gazete’de yayımlanan Türk vatandaşlığı kanunu uygulamasına göre şartlar şöyle;

 

 

En az 1 milyon dolar tutarında taşınmazı üç yıl satılmaması şartı ile satın almak,En az 2 milyon dolar tutarında sabit sermaye yatırımı yapmak, En az 3 milyon dolar tutarında mevduatı, üç yıl tutma şartıyla, Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara yatırmak veya bu tutarda devlet borçlanma araçlarını üç yıl tutmak şartıyla satın almak.

Peki ya sizin favori ülkeniz hangisi ?

 

 

(Visited 1.554 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Sağ tuş yasaklandı !