Dünyanın En Uzun Uçuşu Gerçekleşti

Vize Uygulamaları
5 Şubat 2017
Çocuklara Pegasusta %50 İndirim
20 Nisan 2017

Dünyanın aktarma olmadan gerçekleştirilen en uzun uçuşu tamamlandı.Katar Hava Yolları’na ait Boeing 777 uçağı 16 saat 23 dakika süren uçuşunu Doha’dan Auckland’a gerçekleştiği bildirildi.Katar Hava Yolları,resmi sosyal medya hesabından,Doha’dan kalkan ve 10 zaman dilimini geçen yolcu uçağının 14 bin 535 kilometrelik mesafeyi 16 saat 23 dakikada kat ederek yerel saatle 07.25’te Auckland Havalimanı’na indiğini duyurdu.

Dünyanın en uzun uçuşunu 4 pilot ve 15 kabin görevlisiyle yapan uçak için havalimanında tören düzenlendi.

Yeni Zelanda Ticaret Bakanı Todd McClay,karşılama törenine katıldı ve Katar Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Akbar Al Baker’e plaket takdim etti. McClay,direkt uçuşların iki ülke arasındaki ticaret ve turizme önemli katkı yapacağını söyledi.

Havacılık uzmanları daha bir kaç yıl öncesine kadar Avrupa’dan Uzakdoğu’ya uçmak için bir çok aktarma yapmak zorunda olunduğunu,gelişmenin muhteşem olduğunu belirtiyor.

Gelişen teknoloji sayesinde bugün Katar Hava Yolları’na ait Boeing 777 yolcu uçağı bir ilke imza atarak dünyanın en uzun uçuşunu gerçekleştirdi. Avustralya’nın Qantas Havayolları’nda ise 17 saat sürecek uçuşlar için hazırlıklar yapılıyor.

Uzmanlara göre havayolu şirketleri bir kerede en fazla sayıda yolcu taşımak yerine,daha sık tarife,biraz daha küçük uçaklarla direk uçuş yapmanın önemini anlamış durumdalar.

Uçağın aynı gün Auckland’dan Doha’ya geri dönmek için havalanması bekleniyor.Dönüş uçuşunun rüzgarın durumuna göre 17 saat 30 dakika süreceği tahmin ediliyor.

Rekor Emirates’teydi;

Bundan önceki en uzun ticari uçuş rekoru,yine körfez taşımacılık şirketlerinden Emirates’e ait.Dubai’den Auckland’e ilk ticari uçuş,Mart 2016’da gerçekleşti.En uzun mesafeli ticari uçuş rekoru ise,Hindistan Havayolları’na ait.Yeni Delhi’den San Francisco’ya yapılan uçuş 15 bin 298 kilometre mesafede ancak 14 saat 30 dakika sürüyor.Singapur Havayolları da Airbus A350 tipi uçaklarıyla Singapur’dan New York’a uçuşlarını 2018’de yeniden başlatma kararı aldı.Bu uçuş,19 saat sürecek.

 

(Visited 489 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Sağ tuş yasaklandı !